Za jarními tůněmi
V sobotu 19.března jsme s dětmi z chovatelských kroužků podnikli vycházku do přírody Litovelského Pomoraví. Cílem bylo blíže se seznámit s jarními rostlinami lužního lesa a poznat některé zvířecí obyvatele tohoto jedinečného prostředí. Zasvěceného průvodce nám při tom dělal pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky pan Vladislav Holec.
Děti pomocí kelímkových lup nadšeně pozorovaly hmyzí a jiné obyvatele lesní hrabanky, nakoukly pod kůru padlých kmenů bříz. Zaznamenaly i stopy práce krajinných architektů lužního lesa – bobrů. Z oblázkového poloostrova jsme mohli vidět koryto řeky Moravy při její pouti lužním lesem. Dětská fantazie si mohla snadno přidat člun s obchodníky doby bronzové, který se prodírá říčním proudem.
Nejzajímavější částí našeho výletu byla právě lesní jarní tůň. Pomocí síťky jsme z ní mohli vylovit několik exemplářů žábronožky sněžní. Je to velmi zajímavý malý korýš, obývající právě podobné vysychající tůně. Žije pouze krátkou dobu, proto jsme mohli pozorovat většinou jen samečky a jen několik posledních samiček. Vajíčka žábronožek přežívají v suchém prostředí i několik let, larvy se z nich líhnou po zaplavení vodou. Žábronožky jsou jedním z nejzajímavějších živočichů Litovelského Pomoraví.
Děti si vycházku opravdu užily. Zkoumání přírody patří zvláště v dnešní době k tomu nejzajímavějšímu, čím se mohou zabývat. Můžeme v něm s dětmi pokračovat i v chovatelském kroužku nebo třeba na další podobné vycházce.
Ing. Pavel Sova